4-ft 40-Watt LED Surface-Mount or Suspended Dimmable Shop Light Fixture UL & DLC Premium-Listed, White 5000K
- Product Code: 1932WH
- Availability: 82
- $55.99
-
$44.79 (20% OFF)
- OR -
Features
- Energy-saving, glare-free and maintenance-free LED light source
- Dimmable via 0-10V control signal; suitable for damp locations
- UL and DLC Premium-listed to ensure safety and quality
- May be suspended or surface mounted with included hardware
- Ideal for use in hotels, conference/meeting rooms, offices, and factories
Description
This energy-efficient 4-foot LED linear light fixture may be hung or surface-mounted. By using a 0-10V control signal, it may be dimmed. With an LED light source, this fixture does not require regular lamp replacements and lasts up to 50,000 hours.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 120-277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 40W |
| Beam Angle: | 120º |
| CCT: | White 5000K |
| Luminous Flux: | 5200 lm |
| CRI: | >80 |
| Dimmable: | Yes (0-10V) |
| Installation Area: | Indoor |
| Operating Temp.: | -20~40°C |
| Dimensions (LxWxH): | 48” x 3.35” x 3.76” |
| Compliance: | UL, DLC |
| Lifespan: | Up to 50,000 h |
| Warranty: | 5 years |
To Download instruction sheet, click here.
![]()



