300W Dimmable LED Linear High Bay Light Fixture ETL & DLC-Listed Daylight 5000K (2-Pack)
- Product Code: 3827WH-G5x2
- Availability: 37
-
$359.00
- 12 or more $341.05
- 40 or more $330.28
- OR -
Features
- Pack of 2 linear high bay lights with powerful yet energy-efficient 300W LED technology for replacing fluorescent linear high bay fixture
- Features 0-10V continuous dimming capability for ultimate brightness control
- Hanging hardware included for easy installation
- ETL and DLC-listed
- Great for use in garages, warehouses, factories, etc.
Description
Maintenance free with no bulbs to replace, this powerful and energy-efficient LED linear high bay light fixture is a great replacement for old fluorescents.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 120-277 VAC, 50/60 Hz |
| Power: | 300 W |
| Power Factor: | >0.9 |
| Dimmable: | Yes (0-10 V) |
| Trim Color: | White |
| Beam Angle: | 90° |
| CCT: | White 5000 K |
| Luminous Flux: | 40,500 lm |
| CRI: | 80 |
| Operating Temp.: | -40~45 °C |
| Dimensions (LxWxH): | (see drawing) |
| Compliance: | ETL, DLC |
| Lifespan: | Up to 50,000 h |
| Warranty: | 5 years |
Click here to download installation instructions.






