200W LED Round Pendant High Bay Light Fixture, UL-Listed & DLC-Qualified, Daylight 5000K
- Product Code: 3823WH
- Availability: Out Of Stock
- $289.00
-
$186.48 (35% OFF)
Available Options
- OR -
Features
- Replaces 400W MH while consuming only 200W of power
- Energy-efficient LED light source and rugged aluminum construction with dark bronze powder coat finish
- Hook or 3/4” conduit pendant mounting for flexible installation
- Optional junction box available for wiring flexibility
- Suitable for wet locations; UL-listed and DLC-qualified
Description
This LED high bay light fixture is perfect for gyms, warehouses, garages, general task areas, and many other applications. Compared to traditional power-hungry light fixtures, this LED version is more efficient, longer lasting, and maintains light output better. It accepts a wide input voltage range of 120-277V AC, and is easy to hang and install.
Note: Light fixture and J-box are sold separately.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 120-277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 200W |
| Color Temperature: | White 5000K |
| Lumen Output: | 26000 |
| Beam Angle: | 120º |
| CRI: | 72 |
| Dimmable: | Yes (0-10V) |
| Operating Temperature: | -40~55°C |
| Operating Humidity: | 95%Rh or below |
| IP Rating: | IP65 |
| Finish: | Dark bronze |
| Dimensions: | (See drawing) |
| Certification: | UL, DLC |
| Rated Life: | Up to 50,000 hours |
| Warranty: | 5 years |






