24V 2.5A 60W AC/DC Power Adapter, 5.5x2.5mm DC Plug with Spring Clips, Black
- Product Code: 3206-24VR2
- Availability: 1914
-
$16.79
- 12 or more $15.95
- 54 or more $15.45
- OR -
Features
- Energy efficient and stable 24V DC power supply
- 5.5x2.5mm (center positive) output jack with spring clips compatible with many electronic devices
- Automatic thermal & overload cut-off, short circuit protection
- Detachable 55" power cord with 2-prong plug
- Suitable for use with electronic devices that require 24V DC and consume less than 60W of power
Description
This AC-to-DC regulated switching power adapter converts 100-240VAC to 24VDC, at a maximum output of 2.5A (60W).
Specifications
| Input Voltage: | 100-240 VAC, 50/60 Hz |
| Output Voltage: | 24 VDC |
| Output Power (max.): | 60 W |
| Current, Full Load: | 2.5 A |
| DC Plug Outer Diameter: | 5.5 mm |
| DC Plug Inner Diameter: | 2.5 mm (with spring clips) |
| DC Plug Polarity: | Center positive |
| Color: | Black |
| Cord Length: | 58" DC side, 55" AC side |
| Dimensions: | 4.9"L x 2.1"W x 1.4"D |
| IP Rating: | IP30 |
| Compliance: | UL, CE |
| Warranty: | 1 year |

