Deluxe 4-ft Tri-Proof Aluminum LED Utility Shop Light UL-Listed 40-Watt, Neutral White 4000K
- Product Code: 1927NW
- Availability: 104
- $94.99
-
$55.99 (41% OFF)
- OR -
Features
- Energy-saving and maintenance-free LED light source
- Durable aluminum housing with translucent frosted lens cover
- Water, dust, and corrosion-resistant for long, lasting use
- Surface mount installation with including mounting clips
- Ideal for use in garages, warehouses, factories, or utility rooms
Description
This energy-efficient 4-foot LED shop light does not require regular lamp replacements and lasts up to 50,000 hours. Suitable for damp locations.
Note: Power cord not included.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 90-277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 40W |
| Beam Angle: | 120º |
| CCT: | Neutral White 4000K |
| Luminous Flux: | 4650 lm |
| CRI: | 80 |
| Dimmable: | No |
| Installation Area: | Indoor and outdoor |
| Operating Temp.: | -15~50°C |
| Operating Humidity: | 95%Rh or below |
| Dimensions (LxWxH): | 47.2" x 3.5" x 2.9" |
| IP Rating: | IP65 |
| Compliance: | UL |
| Lifespan: | Up to 50,000 h |
| Warranty: | 2 years |





