Deluxe 2-ft Tri-Proof Aluminum 22W LED Utility Shop Light UL-Listed Neutral White 4000K
- Product Code: 1926NW
- Availability: 86
-
$48.00
- OR -
Features
- Energy-saving and maintenance-free LED light source
- Durable aluminum housing with translucent frosted lens cover
- Water, dust, and corrosion-resistant for long, lasting use
- Surface mount installation with including mounting clips
- Ideal for use in garages, warehouses, factories, or utility rooms
Description
This energy-efficient 2-foot LED shop light does not require regular lamp replacements and lasts up to 50,000 hours. Suitable for damp locations.
Note: Power cord not included.
Specification
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 90-277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 22W |
| Beam Angle: | 120º |
| CCT: | Neutral White 4000K |
| Luminous Flux: | 2600 lm |
| CRI: | 80 |
| Dimmable: | No |
| Installation Area: | Indoor and outdoor |
| Operating Temp.: | -15~50°C |
| Operating Humidity: | 95%Rh or below |
| Dimensions (LxWxH): | 24" x 3.5" x 2.9" |
| IP Rating: | IP65 |
| Compliance: | UL |
| Lifespan: | Up to 50,000 h |
| Warranty: | 2 years |





