80-Watt Full Cutoff LED Wall Pack Outdoor Light Fixture, UL-Listed, 100-277VAC, Daylight 5000K
- Product Code: 3767WH
- Availability: 49
-
$129.00
- 28 or more $115.96
- OR -
Features
- Efficient LED light replaces 200W HID while consuming only 80W
- Four 1/2" threaded conduit entries for flexible installation
- Rugged construction using die-cast aluminum body with fins for efficient heat dissipation
- Wide input voltage range of 100-240V/277VAC
- UL-listed, IP65 rating for outdoor use
Description
Maintenance free with no bulbs to replace, this energy efficient LED wall pack light fixture is a great choice for outdoor walkways, entrances, etc.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-240V/277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 80W |
| Power Factor: | >0.9 |
| Beam Angle: | 120° |
| CCT: | White 5000K |
| Luminous Flux: | 8100 lm |
| CRI: | 70 |
| Operating Temp.: | -35~50°C |
| Dimensions (LxWxH): | 12.2" x 11.8" x 6.3" |
| IP Rating: | IP65 |
| Compliance: | UL |
| Lifespan: | Up to 50,000 h |
| Warranty: | 2 years |
Wiring
- Brown (Black) to Live/Hot
- Blue (White) to Neutral
- Green/Yellow to Ground


