Linkable 33-ft 100-LED Green Wire String Light with Detachable Multi-Function Controller
- Product Code: 2065
- Availability: 147
- $25.00
-
$6.39 (74% OFF)
Available Options
- OR -
Features
- 33-ft long LED light string with 100 LEDs and green wire
- Detachable 7-function controller with various modes (steady, flashing fast, flashing slow, etc.)
- Multiple sets may be linked together (up to 6)
- Green wires for blending in with most Christmas trees
- For both indoor and outdoor use
Description
This energy-efficient LED light string is great for parties, festivals, and holiday decorations.
Specifications
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Quantity: | 100 |
| Bulb Spacing: | 10cm |
| Length: | 10m (~33-ft) |
| Wire Color: | Green |
| Input Voltage: | 110VAC, 60Hz |
| Linkable: | Yes (up to 6 sets) |
| Multi-Function Controller: | Yes |
| Detachable Controller: | Yes |
| Functional Modes: | Combination, in waves, sequential, slow glow, chasing/flash, slow fade, twinkle/flash, steady on |
| Warranty: | 1 year |


