Replacement 18-AWG 3-Prong 4-Feet AC Power Cord NEMA 5-15P to IEC C13
- Product Code: 3023PWR-18x3C
- Availability: 71
-
$3.99
- 12 or more $3.79
- 50 or more $3.67
- OR -
Features
- Universal 3-prong 4-ft replacement power cord works with most PCs, monitors, printers, etc.
- Connects compatible device’s IEC C13 socket to a standard NEMA 5-15P 120V AC outlet
- Standard 18AWG conductors with durable yet flexible construction offers improved safety and reliability
Description
This cable features a standard, ground NEMA 5-15P plug on one end and an IEC 60320 C13 connector on the other end, commonly used with desktop computers, monitors, printers, etc.
Specifications
| Connector Gender: | Male-to-Female |
| Voltage: | 250 V |
| Input Current: | 10 A |
| Plug Type: | NEMA® 5‑15P |
| Wattage: | 1250 W |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Number Of Conductors: | 3 |
| Length: | 4-ft |

