Small Size 60-Watt Outdoor LED Wall Pack Security Light Fixture ETL-Listed 5000K
- Product Code: 3763WH-S
- Availability: 55
- $74.00
-
$61.00 (18% OFF)
- OR -
Features
- Three 1/2" threaded conduit entries for easy installation
- Small size die-cast aluminum body with UV-stablized polycarbonate lens
- ETL-listed, IP65 rating for outdoor use
- Wide input voltage range of 100-277VAC
- Energy-efficient and long lasting LED light source
Description
Maintenance free with no bulbs to replace, this energy efficient LED wall pack light fixture is a great choice for outdoor walkways, entrances, etc.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-240V/277V AC, 50/60 Hz |
| Power: | 60 W |
| Beam Angle: | 90° |
| CCT: | White 5000K |
| Luminous Flux: | 4400 lm |
| CRI: | 80 |
| Finish: | Dark grey |
| Operating Temp.: | -40~40 °C |
| Operating Humidity: | 95% Rh or below, non-condensing |
| Dimensions (WxHxD): | 12.4" x 6.9" x 6.0" |
| IP Rating: | IP65 |
| Compliance: | ETL, CE, RoHS |
| Lifespan: | Up to 45,000 h |
| Warranty: | 1 year |



