210W LED Compact Round Pendant Dimmable UFO High Bay Light Fixture, Field-Adjustable Power and Color Temperature, DLC Premium Certified
- Product Code: 3829WH-R2
- Availability: 25
-
$125.99
- 25 or more $119.59
- 50 or more $120.74
- OR -
Features
- Compact, high output, and low glare
- Selectable power levels of 100%, 80%, 60%, and 40%
- Selectable color-temperatures of 4000K and 5000K
- 0-10V dimmable driver supports 10% – 100% dimming
- Hook or 3/4” conduit pendant mounting for flexible installation
Description
This LED high bay light fixture is perfect for gyms, warehouses, garages, general task areas, and many other applications. Compared to traditional power-hungry light fixtures, this LED version is more efficient, longer lasting, and maintains light output better. It accepts a wide input voltage range of 100-277V AC, and is easy to hang and install.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 210W |
| CCT: | 4000K/5000K |
| Luminous Flux: | 32,000 lm |
| Beam Angle: | 85º |
| CRI: | 80 |
| Dimmable: | Yes (0-10V) |
| Operating Temp.: | -40 ~ 122°F |
| Operating Humidity: | 95%Rh or below |
| Finish: | Black |
| Wire Length: | ~8ft |
| Dimensions: | (See drawing) |
| IP Rating: | IP65 |
| Compliance: | UL, DLC 5.1 Premium |
| Lifespan: | Up to 50,000 h |
| Warranty: | 5 years |





