Heavy Duty PWM Dimming Controller for Single Color LED Strips and Modules, 12-24V 30A
- Product Code: 3375DM
- Availability: 152
-
$11.99
- 40 or more $11.03
- OR -
Features
- 1-channel dimming controller for single color LED light strips and modules
- PMW (pulse width modulation) technology
- Supports 12-24 VDC, 30-amp max.
- 0-100% dimming with a twist of a knob
- Durable metal housing construction with mounting flange
Description
Durable construction and easy-to-use, this simple dimmer is great for controlling brightness of LED strips and modules. With a 30A maximum output current, it is especially suited for projects involving high output lighting.
Specifications
| Input Voltage: | 12-24V DC |
| Output Current: | 30A max. |
| Output Power: | 360W @ 12V, 720W @ 24V |
| Static Power Consumption: | <1W |
| Dimming Range: | 0-100% |
| Dimensions: | 3.4”L x 2.5”W x 0.8”H |
| Compliance: | CE, RoHS |
| Warranty: | 1 year |

