Portable Battery Pack with On/Off Switch and 5.5x2.1mm DC Plug, Holds 8x AA Batteries
- Product Code: 3020
- Availability: 64
-
$6.99
- 12 or more $6.64
- 50 or more $6.43
- OR -
Features
- Slim and compact size
- Built in on/off switch
- 4" output cable with 5.5x2.1mm DC jack for easy connection
- Made from strong plastic in black color
- Holds 8 AA batteries
Description
This compact battery pack is great for powering portable LEDs and other electronics that operate on ~12VDC. It holds 8 AA batteries, has a built-in On/Off power switch, and a 5.5x2.1mm DC jack output. Assuming 1.5V AA batteries, 8 AA batteries will provide 12V capable of running many LED products. Battery life will depend on battery type and load.
Specifications
| Compatible Batteries: | 8x AA |
| Body Material: | Plastic |
| Finish: | Black |
| DC Jack Outer Diameter: | 5.5mm |
| DC Jack Inner Diameter: | 2.1mm |
| DC Jack Polarity: | Center Positive |
| Cord Length: | 4" |
| Dimensions (LxWxH): | 5" x 2.9" x 0.8" |
| IP Rating: | IP30 |
| Warranty: | 1 year |


