12V 500mA 6W Wall-Mount AC/DC Power Adapter, 5.5x2.1mm Angled DC Plug, Black
- Product Code: 3247-12V
- Availability: 14
- $9.36
-
$7.49 (20% OFF)
- OR -
Features
- Energy-efficient and stable
- Wide input voltage range of 100~240VAC, 50/60Hz
- Maximum output of 6W at 12VDC
- Angled 5.5x2.1mm (center positive) output jack compatible with many electronic devices
- Automatic thermal, overload cut-off, and short circuit protection
Description
This AC-to-DC regulated switching wall-mount power adapter converts 100-240VAC to 12VDC, at a maximum output of 500mA (6W).
Specifications
| Output Voltage: | 12 VDC |
| Output Current, Full Load: | 0.5 A |
| Output Power (max.): | 6 W |
| Input Voltage: | 100-240 VAC, 50/60 Hz |
| DC Plug Outer Diameter: | 5.5 mm |
| DC Plug Inner Diameter: | 2.1 mm |
| DC Plug Polarity: | Center Positive |
| Color: | Black |
| Cord Length: | ~54" |
| Dimensions (WxDxH): | 1.0” x 1.9” x 2.3” |
| IP Rating: | IP30 |
| Compliance: | UL, CE |
| Warranty: | 1 year |

