12V 16.4-ft Water-Resistant RGB Color-Changing Flexible Ribbon LED Strip Light with 150xSMD5050 in Silicone Gel
- Product Code: 2038RGB-R2
- Availability: 559
- $28.99
-
$21.00 (28% OFF)
Available Options
- OR -
Features
- Cuttable every 3 LEDs, approx. every 4", at designated cut marks to fit various length requirements
- Outputs brilliant color light for accent or mood lighting
- Clear silicone-gel coating for IP65 waterproof rating, suitable for damp locations
- Flexible and low profile – fits just about any space one can imagine
- Adhesive back for easy installation on dry, flat, smooth, non-porous surfaces
Description
This high quality, water-resistant, flexible color-changing LED strip is perfect for nearly any applications including mood and accent lighting. It features 150 SMD5050 RGB LEDs. The entire roll is 16.4 feet in length, and is cuttable. When used with an RGB controller (sold separately) one can control the color output including solid colors (red, green, blue, etc.) gradient fading, and blinking. This strip produces vibrant colors while at the same time being very energy efficient and not consuming a lot of power.
Available kit includes power supply and IR controller.
Wiring (for kit)
- Unroll LED strip completely.
- Any exposed wires on the other end of the LED strip must not touch one another (or any metal object), creating a short.
- Connect the 4-pin connector of controller to that of the LED strip.
- Connect DC jack of power supply to controller.
- Remove the plastic seal in the battery compartment of the wireless remote.
- Double check that all connections are correct and secure, then plug in power supply to power outlet.
Note
- Cut sections cannot be linked back together.
- Must be used with compatible power supply and RGB controller.
- Avoid exposure to direct sunlight.
- Minimum bending radius: 5cm (2").
- Unused wires of LED strip must be isolated to prevent potential short circuit.
- Unroll LED strip completely before powering on.
- Test all components before cutting or permanently mounting the strip.
- Do not lengthen LED strip by directly connecting additional strips to it; additional lengths should be wired in parallel (controller and power supply must be of adequate capacity).
Specifications (LED strip)
| LED Quantity/Type: | 150x SMD5050 RGB |
| Input Voltage: | 12 VDC |
| Power: | 21.3 W |
| Beam Angle: | 120º |
| Dimmable: | Yes |
| Strip Width: | 10 mm |
| Strip Length: | 16.4 ft (5 m) |
| Pin Order: | +RGB |
| PCB Color: | White |
| Wire Leads: | 22 AWG |
| IP Rating: | IP65 |
| Compliance: | CE, RoHS |
| Lifespan: | Up to 35,000 h |
| Warranty: | 1 year |




