4-ft Linear Aluminum LED Utility Shop Light 24-Watt Suspended or Surface Mounted, Neutral White 4000K
- Product Code: 1928NW
- Availability: 5
- $79.99
-
$59.99 (25% OFF)
- OR -
Features
- Energy-saving, glare-free and maintenance-free LED light source
- Elegant, contemporary design with durable aluminum housing
- Water, dust, and shatter-resistant for long, lasting use
- May be suspended or surface mounted with included hardware
- Ideal for use in hotels, conference/meeting rooms, offices, and factories
Description
This energy-efficient 4-foot LED linear light features an elegant, modern design. Perfect for those who appreciate both energy-efficiency and style. With an LED light source, this fixture does not require regular lamp replacements and lasts up to 50,000 hours.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Power: | 24W |
| Beam Angle: | 110º |
| CCT: | Neutral White 4000K |
| Luminous Flux: | 2320 lm |
| CRI: | 80 |
| Dimmable: | No |
| Installation Area: | Indoor |
| Operating Temp.: | -20~45°C |
| Operating Humidity: | 95%Rh or below |
| Dimensions (LxWxH): | 47.24" x 1.57" x 1.57" |
| IP Rating: | IP40 |
| Compliance: | CE |
| Lifespan: | Up to 50,000 h |
| Warranty: | 2 years |
Wiring
- Brown to Live/Hot
- Blue to Neutral



