12V 20A 240W AC/DC Power Adapter with 5.5x2.5mm DC Plug and 2.1mm Adapter, Black
- Product Code: 3262-12V
- Availability: 1887
-
$49.00
- 12 or more $46.55
- 40 or more $45.08
- OR -
Features
- Energy efficient and stable 12V DC power supply
- 240W of maximum output power via a 5.5x2.5mm DC jack (2.1mm adapter included), center positive polarity
- CE certified, automatic thermal & overload cut-off, short circuit protection
- Detachable 55" power cord with 3-prong plug
- Suitable for use with electronic devices that require 12V DC and consume less than 240W of power
Description
This AC-to-DC regulated switching power adapter converts 100-240VAC to 12VDC, at a maximum output of 20A (240W).
Specifications
| Output Voltage: | 12 VDC |
| Current, Full Load: | 20 A |
| Output Power (max.): | 240 W |
| Input Voltage: | 100-240 VAC, 50/60 Hz |
| DC Plug Outer Diameter: | 5.5 mm |
| DC Plug Inner Diameter: | 2.5 mm (2.1mm adapter included) |
| DC Plug Polarity: | Center positive |
| Color: | Black |
| Cord Length: | 58" DC side, 55" AC side |
| Dimensions: | 6.8"L x 2.9"W x 1.8"D |
| IP Rating: | IP30 |
| Compliance: | CE, RoHS |
| Warranty: | 1 year |
Tags:
B074GGMD5J

