12V 4A 48W AC/DC Power Adapter with 5.5x2.1mm DC Plug, Black | BSG-60W1204000
- Product Code: 3228-12VR2
- Availability: 441
-
$15.80
- 12 or more $15.01
- 54 or more $14.53
- 108 or more $14.22
- OR -
Features
- Energy efficient and stable 12V DC power supply
- 48W of maximum output power via a 5.5x2.1mm DC jack, center positive polarity
- Automatic thermal & overload cut-off, short circuit protection
- Detachable 48" power cord with 2-prong plug
- Suitable for use with electronic devices that require 12V DC and consume less than 48W of power
Description
This AC-to-DC regulated switching power adapter converts 100-240VAC to 12VDC, at a maximum output of 4A (48W).
Specifications
| Output Voltage: | 12 VDC |
| Output Current, Full Load: | 4 A |
| Output Power (max.): | 48 W |
| Input Voltage: | 100-240 VAC, 50/60 Hz |
| DC Plug Outer Diameter: | 5.5 mm |
| DC Plug Inner Diameter: | 2.1 mm |
| DC Plug Polarity: | Center positive |
| Color: | Black |
| Cord Length: | 58" DC side, 55" AC side |
| Dimensions: | 4.9"L x 2.1"W x 1.4"D |
| IP Rating: | IP30 |
| Compliance: | UL, CE |
| Warranty: | 1 year |
Tags:
B003WJ218U

