Replacement 18-AWG 2-Prong 5-Feet AC Power Cord NEMA 1-15P to IEC-320-C7
- Product Code: 3024PWR-18x2C
- Availability: 36
-
$3.99
- 12 or more $3.79
- OR -
Features
- Universal 2-prong non-polarized 5-ft replacement power cord works with many TVs, game consoles, sound bars, etc.
- Connects compatible device’s 2-slot figure 8 socket to a standard NEMA 1-15P 120V AC outlet
- Standard 18AWG conductors with flexible construction offers improved safety and reliability
Description
This cable features a 2-prong non-polarized NEMA 1-15P plug on one end and an IEC-320-C7 connector on the other end, commonly used with many TVs, gaming consoles, sound bars, etc.
Specifications
| Connector Gender: | Male-to-Female |
| Voltage: | 250 V |
| Input Current: | 2.5 A |
| Plug Type: | Type B |
| Wattage: | 250 W |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Number Of Conductors: | 2 |
| Length: | 5-ft |

