Replacement 16-AWG 3-Prong 8-Feet AC Power Cord NEMA 5-15P to IEC C13
- Product Code: 3021PWR-16x3C
- Availability: 27
-
$5.99
- 12 or more $5.69
- OR -
Features
- Universal 3-prong 8-ft replacement power cord works with most PCs, monitors, printers, etc.
- Connects compatible device’s IEC C13 socket to a standard NEMA 5-15P 120V AC outlet
- Thicker 16AWG conductors with durable yet flexible construction offers improved safety and reliability
- SJT-rated (13A/300V) jacket ensures durability and safe operation for home, office, as well as professional installations
Description
This cable features a standard, ground NEMA 5-15P plug on one end and an IEC 60320 C13 connector on the other end, commonly used with desktop computers, monitors, printers, etc.
Specifications
| Connector Gender: | Male-to-Female |
| Voltage: | 125 V |
| Input Current: | 13 A |
| Plug Type: | NEMA® 5‑15P |
| Wattage: | 1625 W |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Number Of Conductors: | 3 |
| Length: | 8-ft |

