24V 16.4-ft TM1934 Addressable Dream Color Chasing Wave Pattern RGB Magic Pixel LED Flexible Ribbon Strip Light with 300xSMD5050
- Product Code: 20283RGB-P
- Availability: 37
- $49.99
-
$39.00 (22% OFF)
- OR -
Features
- Addressable LEDs with ability to do flashing, fading, chasing, moving, waving patterns, etc. when used with compatible controller
- Utilizes advanced TM1934 IC chips, each controlling a group of 6 SMD5050 RGB LEDs
- Redundant data line allows rest of LED strip to continue receiving data signal even if an IC fails
- Outputs bright, rich, colorful light for various occasions
- Cuttable every 6 LED, approx. every 4", at designated cut marks to suit a wide range of length requirements
- Adhesive back for easy installation on dry, flat, smooth, non-porous surfaces
Description
Unlike regular color-changing LED strips that only display a single color at any given time, this pixel LED strip can display various colors throughout its length. And to take regular color-changing to a whole new level, this strip offers the ability to display color-chasing patterns, giving the sense of wave motion when used with compatible controller.
What sets this pixel strip apart from other similar products is its use of TM1934 IC ships. If an IC fails, the redundant data line allows data signal to continue transmitting to the rest of the IC.
Note
- Must be used with compatible power supply (24VDC) and SPI pixel controller.
- LED strip only uses “DC+”, “GND”, and “DATA” output ports of compatible controller.
- Avoid exposure to direct sunlight.
- Minimum bending radius: 5cm (2").
- Unused wires of the LED strip must be isolated to prevent potential short circuit.
- Unroll LED strip completely before powering on.
- Test all components before cutting or permanently mounting the strip.
- Additional strips may be wired in series or in parallel, provided that both ends of each strip are connected to an adequate power source.
Specifications
| LED Quantity/Type: | 300x SMD5050 RGB |
| IC Type: | TM1934 |
| Compatible Controller Type: | Controllers that support WS2811/2813 (e.g. product code 3372RGB) |
| Input Voltage: | 24V DC |
| Power: | 64W |
| Beam Angle: | 120º |
| Dimmable: | Yes |
| Strip Width: | 10mm |
| Strip Length: | 16.4ft (5m) |
| PCB Color: | White |
| Wire Leads: | 20AWG |
| IP Rating: | IP20 (dry locations only) |
| Compliance: | CE, RoHS |
| Lifespan: | Up to 35,000 h |
| Warranty: | 1 year |






