SP108E WS2811/SK6812 Wi-Fi Controller for Addressable Dream Color RGB Magic Pixel LED Strips
- Product Code: 3388PXL
- Availability: 20
- $32.99
-
$29.99 (9% OFF)
- OR -
Features
- App-controlled with Android and iOS smart devices via 2.4GHz Wi-Fi
- Wide selection of 180 multi-colored dynamic modes as well as 8 single-color modes to create the perfect mood lighting
- Supports most one-wire or two-wire LED driver ICs such as WS2811, WS2801, SK6812, LPD8806, APA102, DMX512, TM1914, TM1913, etc.
- Supports up to 2048 pixels, and a wide operating voltage of 5V – 24V DC
- Creative from-image-to-effect function allows capturing of image color to create unique DIY effect
Description
This magic SPI controller is specifically designed for addressable LED strips and modules that utilize LED driver IC such as WS2811, WS2801, SK6812, DMX512, TM1914, TM1913, etc. With the free, feature-rich app, the user can choose many fun dynamic modes for the ultimate atmosphere.
The magic controller may be set to operate in access point (AP) mode, where the compatible smart device connects to it directly. Alternatively, it may operate in station (STA) mode, where the smart device connects to it over the local Wi-Fi network.
Note
- To prevent over-voltage/over-current to controller/receiver, supply power to LED strip(s) directly, instead of through controller/receiver.
- Ensure that input voltage matches operating voltage of LED strip.
- NOT for use with LED strips/modules that lack LED driver ICs.
Specifications
| Input Voltage: | 5-24V DC |
| Output Signal: | SPI |
| Wireless Technology: | 2.4GHz Wi-Fi |
| Smart Device OS Requirement: |
iOS 10.0 or later, Android 4.4 or later |
| Max. Signal Detection Distance: | 100ft (30m) |
| Supported Pixel IC Type: | SM16703, TM1804, UCS1903, WS2811, WS2801, SK6812, LPD6803, LPD8806, APA102, APA105, DMX512, TM1914, TM1913, P9813, INK1003, P943S, P9411, P9413, TX1812, TX1813, GS8206, GS8208, SK9822, TM1814, SK6812_RGBW, P9414, P9412 |
| Supported Pixel Range: | 0 ~ 2048 |
| Operating Temp.: | -20~60 ℃ |
| Dimensions (LxWxH): | 80 x 41 x 20 mm |
| Compliance: | CE, RoHS |
| Warranty: | 1 year |
Click here for controller user manual.



