Inline PWM 12-24V 3A Dimmer for LED Strips with DC Jack
- Product Code: 3318DM
- Availability: 351
-
$7.00
- 12 or more $6.65
- 50 or more $6.44
Available Options
- OR -
Features
- Simple dimming control for LED lights
- PMW (pulse width modulation) technology
- 12-24 Volts DC, 3-Amp max
- 0-100% dimming with a twist of a knob
- Energy efficient, reliable
Description
This dimmer is a controller that it can adjust brightness infinitely. Its control mode is knob-operated control, you could adjust light to the appropriate brightness in accordance with your actual need by simply twisting the knob. 0 - 100% dimming.
Specifications
| Input Voltage: | 12V-24V DC |
| Output Power (max): | 36W @ 12V, 72W @ 24V |
| Output Current (max): | 3A |
| Static Power Consumption: | <1 W |
| Dimming Range: | 0-100% |
| Operating Temp.: | -4~140ºF (-20~60ºC) |
| DC Jack Leads: | 5.5x2.1 mm DC Jack, 2.5" length leads |
| Dimensions (LxWxH): | 2.5" x 1.25" x 1.25" |
| Warranty: | 1 year |

