15-Watt Contemporary LED Floor Lamp with 3 Wavy Edge Light Modules in Sand White Finish
- Product Code: 2471NW
- Availability: 19
- $309.99
-
$19.99 (94% OFF)
- OR -
THIS ITEM IS AVAILABLE FOR PICK UP ONLY!
Features
- Elegant design with 3 energy-efficient wavy edge LED modules
- Neutral sand white finish blends in with various furniture
- Low power consumption and long lasting, without harmful radiations
- Inline On/Off foot switch power cord for easy control
- Provides soft, glare-free neutral white light
Description
Maintenance free with no bulbs to replace, this energy-efficient non-dimmable LED floor lamp is a great choice for providing ambient lighting. The On/Off switch is built in to the power cord, allowing the user to operate the lamp by foot. Indoor use only.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Power: | 15W |
| CCT: | Neutral White 4000K |
| Luminous Flux: | 930 lm |
| CRI: | >80 |
| Dimmable: | No |
| Operating Temp.: | -10~40°C |
| Operating Humidity: | 95% Rh or below, non-condensing |
| Finish: | Sand white |
| Switch Type: | On/Off foot switch |
| Dimensions: | Base Ø = 9.8", Height = 62.0" |
| IP Rating: | IP20 |
| Lifespan: | Up to 30,000 h |
| Warranty: | 90 days |




