26-Watt LED Mini Wall Pack Outdoor Light Fixture with Photocell Sensor, UL-Listed
- Product Code: 3798WH-R2
- Availability: 265
- $29.99
-
$23.99 (20% OFF)
- OR -
Features
- Efficient LED light replaces 150W halogen while consuming only 26W
- Built-in photo sensor automatically turns light on at dusk and off at dawn
- Durable die-cast aluminum body with shatter resistant polycarbonate translucent lens cover
- Supports both direct surface and J-box mounting
- UL-listed; suitable for damp and wet locations
Description
Maintenance free with no bulbs to replace, this energy efficient LED wall mount light fixture is a great choice for outdoor walkways, entrances, stairways, patios, etc. Its built-in photo sensor automatically turns light on at dusk and off at dawn, further reducing energy consumption. Three 1/2" threaded conduit entries are available for easy routing.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 26W |
| Beam Angle: | 90° |
| CCT: | White 5000K |
| Luminous Flux: | 2860 lm |
| CRI: | 80 |
| Dimmable: | No |
| Finish: | Dark bronze |
| Operating Temp.: | -4~104°F |
| Dimensions (WxDxH): | 5.8" x 3.0" x 8.1" |
| IP Rating: | IP66 |
| Compliance: | UL |
| Lifespan: | Up to 50,000 h |
| Warranty: | 2 years |
Tags:
0609207158813




