12W 11" Round Stylish Dimmable Slim Up/Down Transparent Surface-Mount Ceiling/Wall LED Light Panel, ETL & Energy Star
- Product Code: 2571WW
- Availability: 26
- $69.99
-
$21.88 (69% OFF)
- OR -
Features
- Modern, stylish, and innovative design with transparent light surface, emitting light to both front and back of light fixture
- ETL-listed and Energy Star qualified, 0-10V dimming, and may be surface-mounted to ceiling or wall
- Functional and decorative -- provides usable glare-free light while being attractive at the same time
- Energy-efficient and environmentally friendly -- no UV or IR emissions, no mercury or other hazardous materials
- Great for restaurants, offices, theaters, shopping malls, and homes
Description
This uniquely designed, dimmable LED ceiling light is energy-efficient and maintenance-free. With light being emitted to both front and back of the light fixture, the entire room is more evenly lit. For indoor use.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 12W |
| Lumen Output: | 1200 |
| Beam Spread: | Up/Down |
| Color Temperature: | Warm White 3000K |
| CRI: | >80 |
| Power Factor: | >0.95 |
| Dimmable: | Yes (0-10V) |
| Operating Temperature: | -20~45°C (ambient) |
| Operating Humidity: | 95% Rh or below, non-condensing |
| IP Rating: | IP40 |
| Installation: | Indoor |
| Dimensions: | Ø = 11", Thickness = 1.65" |
| Compliance: | ETL, ENERGY STAR |
| Average Life: | 50,000 hours |
| Warranty: | 2 years |



