20" Round Disc 36W LED Pendant Ceiling Light in White Finish, Neutral White 4000K
- Product Code: 2569NW
- Availability: 30
- $129.00
-
$63.35 (51% OFF)
- OR -
Features
- Energy-efficient LED light source
- Low power consumption and long lasting
- Low profile round disc design for a clean, modern look
- Provides soft, glare-free neutral white light
- No hazardous material like mercury or UV
Description
This uniquely designed, non-dimmable LED ceiling light is energy-efficient and maintenance-free. For indoor use.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Power: | 36W |
| Luminous Flux: | 2280 lm |
| Beam Angle: | 120° |
| CCT: | Neutral White 4000K |
| CRI: | >80 |
| Dimmable: | No |
| Operating Temp.: | -10~40°C |
| Operating Humidity: | 95% Rh or below, non-condensing |
| Dimensions: | Ø = 19.7", Height = 31.5" |
| IP Rating: | IP20 |
| Lifespan: | Up to 30,000 h |
| Warranty: | 2 years |

