2x2-ft 25W/35W LED Power and CCT-Adjustable Glare-Free Ultra-Slim Troffer Ceiling Light Fixture with 0-10V Dimming, ETL & DLC-Listed, 3000K/4000K/5000K (2-Pack)
- Product Code: 2121CCT-R2x2
- Availability: 15
-
$149.00
- 12 or more $141.55
- 20 or more $137.08
- OR -
Features
- Ultra-thin design of 1.8” with high-efficiency 130 lm/W, long-lasting LED light source providing glare-free light
- Easily adjust color temperature with built-in 3-position switch (3000K/4000K/5000K)
- Easily select power level with built-in 2-position switch (25W/35W)
- 0-10V continuous dimming capability (down to 5%) for ultimate control
- Installs in drop ceilings to replace traditional fluorescent light fixtures
Description
These commercial-grade ultra-thin LED troffers are constructed of durable rolled steel housing, with sides and ends hemmed in for safe handling. They are ETL-listed, and are great for new construction applications or retrofitting existing fluorescent light fixtures widely used in office spaces, retail stores, education, government, and healthcare facilities.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 120-277VAC, 50/60Hz |
| Power (adjustable): | 25W/35W |
| CCT (adjustable): | 3000K/4000K/5000K |
| Luminous Flux: | 3250/4550 |
| Beam Angle: | 110º |
| CRI: | >80 |
| Power Factor: | 0.95 |
| Dimmable: | Yes (0-10V) |
| Trim Color: | White |
| Damp Rated: | Yes |
| Operating Temp.: | -15~40℃ |
| Operating Humidity: | 95%Rh or below |
| Installation Area: | Indoor |
| Dimensions (LxWxH): | 23.7" x 23.7" x 1.8" |
| Compliance: | ETL, DLC |
| Lifespan: | Up to 50,000 h |
| Warranty: | 5 years |







