80-Watt Outdoor LED Canopy Ceiling Light Fixture ETL-Listed, Daylight 5000K
- Product Code: 3927WH-R2
- Availability: 80
- $79.99
-
$46.39 (42% OFF)
- OR -
Features
- 3/4" threaded conduit entry on top for pendant mounting
- 1/2" threaded conduit entries on four sides
- Die-cast aluminum body with fins for heat dissipation
- 400W-equivalent, while only consuming 80W of power
- ETL-listed; IP65 rating for outdoor use
Description
Maintenance free with no bulbs to replace, this energy efficient LED canopy light fixture is a great choice for outdoor walkways, canopies, small garages, indoor closets and storage rooms.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 120-277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 80W |
| Beam Angle: | 150° |
| CCT: | White 5000K |
| Luminous Flux: | 10400 lm |
| CRI: | 70 |
| Dimmable: | No |
| Finish: | Dark bronze |
| Operating Temp.: | -40~40°C |
| Operating Humidity: | 10~95% Rh |
| Dimensions: | (see drawing) |
| IP Rating: | IP65 |
| Compliance: | ETL |
| Lifespan: | Up to 45,000 h |
| Warranty: | 1 year |




