32-Watt LED Surface Mount Ceiling Light with 8 Pivoting Petals in Champagne Gold Finish, Warm White 3000K
- Product Code: 2567WW
- Availability: 4
- $299.99
-
$29.99 (90% OFF)
- OR -
THIS ITEM IS AVAILABLE FOR PICK UP ONLY!
Features
- Energy-efficient LED light source
- Low power consumption and long lasting
- Pivoting petal design offers flexible configuration
- Provides soft, glare-free light
- No hazardous material like mercury or UV
Description
This uniquely designed, non-dimmable LED ceiling light is energy-efficient and maintenance-free. For indoor use.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Power: | 32W |
| Beam Angle: | 120° |
| CCT: | Warm White 3000K |
| Luminous Flux: | 1920 lm |
| CRI: | >80 |
| Dimmable: | No |
| Operating Temp.: | -10~40°C |
| Operating Humidity: | 95% Rh or below, non-condensing |
| Finish: | Champagne gold |
| Dimensions (LxWxH): | 23.6" x 16.3 x 19.1" |
| IP Rating: | IP20 |
| Lifespan: | Up to 30,000 h |
| Warranty: | 90 days |

