45-Watt Outdoor LED Wall Pack Security Light Fixture with Black Finish, Daylight 5000K
- Product Code: 3777WH
- Availability: 26
- $82.00
-
$34.55 (58% OFF)
- OR -
Features
- Efficient LED light replaces ~200W HID while consuming only 45W
- Shatter resistant polycarbonate translucent lens cover minimizes glare
- Two 1/2" threaded conduit entries for flexible wiring
- IP65 rated, suitable for damp and wet locations
- Supports direct surface mounting
Description
Maintenance free with no bulbs to replace, this energy efficient LED wall mount light fixture is a great economical choice for outdoor walkways, entrances, stairways, patios, etc.
Specifications
| Light Source: | LED |
| Input Voltage: | 100-240VAC/277VAC, 50/60Hz |
| Power: | 45W |
| Beam Angle: | 120° |
| CCT: | White 5000K |
| Luminous Flux: | 4050 lm |
| CRI: | 80 |
| Dimmable: | No |
| Finish: | Black |
| Material: | Aluminum, PC |
| Operating Temp.: | -40~40°C |
| Dimensions (WxDxH): | 10.39" x 7.17" x 12.13" |
| IP Rating: | IP65 |
| Compliance: | CE, RoHS |
| Lifespan: | Up to 45,000 h |
| Warranty: | 1 year |
Wiring
- Brown to Live/Hot
- Blue to Neutral
- Green to Ground



